2015 m. vasario 16 d., pirmadienis

w116 stabdžių remontas (tinka ir w114, w115, w116, w123, w126, r/c107)

Senolis (Mercedes-Benz w116) po daug metų stovėjimo ėmė reikalauti dėmesio varvindamas benziną kažkur ties kuro siurbliu. Apžiūrėjus atidžiau po apačia pasitinka vaizdai, kaip žiūrint į paskendusį laivą jūros dugne. Kuro siurblio mazgas ir viskas aplink aprūdiję ir aplipę dumblu. Kažkur sunkiasi... Stabdžiai irgi atrodo nekaip, o didesnis mobilumas nepamaišytų. Nuotraukoje keleivio pusės galinė stabdžių apkaba (suportas). Užstrigęs, gabalas kuriame įsisitato vienas kaladėles fiksuojantis kaištis nuskilęs. Ko gero tai nutiko kadaise jį raunant iš pievos su autovežiu. Reiktų kažką daryti ir su stabdžiais, jei dar nevėlu. 


Pavyko šiaip taip iškalti abiejų pusių galinių stabdžių kaladėles. Vairuotojo pusės stabdžių apkaba bent jau išoriškai sveika. Paieškojus savam archyve surasta ir kita tos pačios pusės nuo 350SE. Laimei galinės vienodos, dviejų 38mm skersmens stumokliukų  ir tinka ne tik nuo kitų to paties modelio modifikacijų, bet ir nuo kitų tų laikų modelių w114, w115, w116, w123, w126, r/c107, (pastarųjų dviejų greičiausiai tik senesnių versijų).


Stumokliukų apsauginės gumos visiškai sutrupėjusios, viskas aprūdiję, stūmokliukų kraštai aptrupėję. Bet viskas ne taip ir blogai kaip atrodo. Nuorinimo varžtai išsisuko sėkmingai. Stumokliukai priešinosi, bet galiausiai pavyko visus išspausti lauk.
 

Keleivio pusėje reikalai blogesni. Geriausiu atveju pavyks panaudoti pusę stabdžių apkabos. Cinkavimui vis tiek teks ardyti. Teko surasti likusias atsargas, tarp kurių ir priekiniai (čia jau mažiau modelių, nuo kurių tinka, nes w116 priekiniai diskai ventiliuojami) .


Nuorinimo varžtai taip pat atsisuko. Reikės spausti lauk stumokliukus ir pagalvoti kas toliau. Smėliavimo ir dažymo čia jau neužteks, tai neapsaugo vidaus. Reikia atnaujinti cinko dangą, o tai nėra taip paprasta, nes detalės iš ketaus (valant nuo rūgšties, paviršius pasidengia anglimi ir tai neleidžia kokybiškai padengti). Jau yra nekokios patirties su w201 stabdžiais.  Matyt teks pamėginti pačiam. Taip kol kas neaišku kur rasti reikiamos stiprumo klasės M7 varžtus galinėms apkaboms.


2015 m. vasario 14 d., šeštadienis

Įvairūs atnaujinimai w124 300D variklio skyriuje

  Vaizdas po variklio gaubtu praeityje.


 


 
     Jau anksčiau buvo pakeistas kondicionieriaus kompresoriaus guolis, sutaisytas vairo stiprintuvo siurblys. Nusmėliuotos, nugruntuotos epoksidiniu gruntu ir nudažytos smulkios priekio detalės - vairo stiprintuvo alyvos aušintuvo vamzdis, garso signalai, jų ir radiatorių, papildomo elektrinio ventiliatoriaus tvirtinimo detalės.


AUŠINIMO SISTEMA

     Nemažai dėmesio teko skirti aušinimo sistemai, nes variklis esant karščiams ir įjungus kondicionierių buvo linkęs kaisti. Termostato pakeitimas, sistemos plovimas efekto nedavė, kilus įtarimams dėl radiatoriaus vidaus būklės buvo nuimti jo bakeliai ir paaiškėjo, kad daug kanalų užsikimšę ir išvalyti neina.
     Naujas variklio aušinimo radiatorius (Nissens 62698A) bent vizualiai atrodo neblogai, bet, kaip paaiškėjo kitaip nei originalus Behr, žarnų atvamdžiuose neturi aliuminių sustiprinimo įvorių. Gal ir nebūtina, bet jos saugo nuo galimo atvamzdžio nulūžimo. Teko jas pagaminti iš aliuminio vamzdžio ir įklijuoti epoksidiniais klijais (kas liko kyšoti nupjauta).
     Pakeistas vandens siurblys (Bugatti), nes senasis leido aušinimo skystį.
     Paaiškėjo, kad pavarų dėžės žarnelės jungiančios vamzdelius su radiatoriumi nebesandarios - leidžia alyvą ir per presavimo vietas, ir nuo senumo, per pačią žarnelių gumą. Vos pavyko atsukti, vieną antgalį teko nupjauti. Nupirktos naujos (MB 019 997 81 82, Meyle 014 099 0002), skirtos w126 modeliui su V8 varikliais, deja pasirodė čia netinkamos ~5cm per trumpos, o ir antgaliai kampiniai. Teko panaudoti jų antgalius (ant vienos abu tiesius), apsaugines spirales ir užpresuoti ilgesnes žarneles. Kadangi viskas atsukta  atnaujintas ir vamzdelis jungiantis vieną žarnelę su viršutiniu radiatoriaus įėjimu - nusmėliuotas, privirintas naujas antgalis, gruntuotas ir nudažytas. Turėtų būti cinkuotas, bet palieku ateičiai.
     Po ilgų bandymų išplauti seną, nepermatomu tapusį, išsiplėtimo bakelį, bet teko konstatuoti, kad tai neįmanoma. Skeidikliai, actas, ultragarsinė vonelė nepadėjo. Jis viduje turi daug pertvarų, tarp kurių yra tik nedidelės angos. Galiausiai nupirktas naujas išsiplėtimo bakelis.




KONDICIONAVIMO SISTEMA

    Seną nebesandarų radiatorių (kondensatorių) teko pakeisti. Nupirktas naujas (Nissens 94176). Kitaip nei originalus Behr nuoroda > jis visas aliuminis, tačiau nemaloniai nustebino, kad vamzdelių tankis pastebimai mažesnis - ko gero ir efektyvumas mažesnis. Kilmės šalis, beje, Taivanis. Papildomai automobiliniu juodu akrilu nudažiau jautresnes jo dalis, pakeičiau vamzdelių apkabas, kurios per silpnos, kad atliktų savo funkciją nerūdijančio plieno sąvaržomis. Nusmėliuotas, nugruntuotas ir nudažytas vamzdis einantis iš kompresoriaus į radiatorių.
    Kadangi sistema ilgokai buvo išhermetinta, nors ir vamzdeliai buvo užkimšti, prieš pat viską sujungiant, pakeistas sausintuvas (Nissens 95023). Jis jokiu būdu negali būti laikomas atviromis angomis, nes viduje esanti medžiaga absorbuoja ore esančią drėgmę ir užtenka 15 minučių, kad taptų bevertis. Todėl jį montuoti naudotą nėra gera mintis. Tuo pačiu pakeistas nauju ir elektrinį ventiliatorių įjungiantis slėgio daviklis, bei daug specialių žalių (Viton tipo) sandarinimo žiedų.




KURO TIEKIMO SISTEMA

     Purkštukų ir prieškamerių nesandarumai sutvarkyti anksčiau, veikia švelniai, be kalenimo tad kol kas nėra ko lįsti.
     Pakeistas sandarinio žiedelis ant kuro siurblio variklio gesinimo svirtelės ašies, nes leido alyvą. Sandarinimo žiedo matmenys: išorės Ø12mm, vidaus Ø8mm.  Keitimas labai paprastas - atsukti avarinio variklio gesinimo svirtelės veržlę, tada ištraukus varžtelį ją nuimti, nuimti fiksatorių ir laikant ašelę numauti seną sandarinimo žiedelį. Svarbu neišsukti ivorės, kurioje laikosi ašelė, nes didelė tikimybė, kad ašelė įkris į siurblio vidų. Teko įsitikinti praktiškai. Laimei išėmus variklio gesinimo vakuuminę kamerą, magnetiniu griebtuvu pavyko ją ištraukti lengviau nei tikėjausi. Tačiau vien ištraukti nepakanka - labai svarbu ir tinkamai įstatyti atgal. Kitu atveju mažų mažiausiai gali nepavykti nei raktu nei svirtele užgesinti variklio.
     Liko įtrūkusi guminė žarnelė ant vožtuvo (VCV vacuum control valve) valdančio išretėjimą patenkantį į pavarų dėžės moduliatorių. Kol kas sandaru, bet reikės paieškoti pakaitalo (atskirai šios detalės nėra), nes vakuumo nuotėkis paveiktų pavarų perjungimą.
     Uždėjau ir naują kuro siurblio demferį (Febi 08680), teoriškai šis skirtas om606 varikliams, bet atrodo kad bent jau eiga tinkama.
     Savo eilės laukia nauji vamzdelių fiksatoriai. Senieji jau buvo trapūs ir lūžinėjo tad išsaugojau tik gumines atramėles. Fiksatoriai reikalingi vamzdelių apsaugai nuo vibracijos, kurią sukelia kuro pulsacija ir galimo metalo nuovargio. Smulkmena, bet dažnai jų nebebūna likę apskritai.







 VARIKLIS

     Vožtuvų dangtelio tarpinė leido alyvą, todėl nupirkta nauja. Vaizdas po dangteliu geras, švaru, velenėlis neturi nusidėvėjimo požymių.

     Restauruotas vakuumo vamzdelis jungiantis vakuumo siurblį su stabdžių stiprintuvu. Antgaliai naujai cinkuoti, pakeistas ir pats vamzdelis (originalus Tacelan gamintojo, čia analogiškas), kuris buvo įtrūkęs ir jau neestetiškai pakeitęs spalvą.







     Kol kas rezultatas toks.